Nymburská historie

Osídlování dnešního Nymburska i města Nymburk probíhalo zcela kontinuálně, již od mladší doby kamenné, to je od 5 000 l. př. Kr. Z pozdější doby, starší doby kamenné 3 500 l. př. Kr., je doloženo opevněné pravěké sídliště a kostrový hrob s mohylou megalitického typu. Z doby bronzové se pod dnešním Kostelním náměstím našly pozůstatky opevněného hradiště s příkopem a palisádou. Stejně tak i z doby železné, to je 1 000 l. př. Kr., je prokázáno osídlení v podobě existujících nálezů, jež prokazují přítomnost a stavební aktivity Keltů.

Od 9. století našeho letopočtu, to je z období střední doby hradištní, je doložena první přítomnost Slovanů na nymburském území! V období středověku, jak uvádějí písemné prameny z roku 1275, bylo povýšeno již existující město Nymburk králem Přemyslem Otakarem II. na město královské. Jeho základy byly postaveny na místě původní slovanské osady ležící přímo na zemské obchodní stezce kladsko-polské „Královské“ v místech důležitého brodu přes řeku Labe. K osídlení města i okolí byli pozvaní němečtí a holandští osadníci, kteří pojmenovali toto město Neenburg, neboli Nový hrad. Město požívalo práva vybírání mýta, tzv. mýtného, kterým se mohlo pyšnit jen velmi málo měst té doby. Veškeré materiály o historii i současnosti královského města Nymburk a kvalitní ubytování pro nymburskou turistiku naleznete v Penzionu Nymburk v centru města!

Největšího rozkvětu se městu Nymburk dostalo za vlády krále Václava II., který dal příkaz k budování opevnění ve dvou pásmech hradeb majících okolo sta bašt, čtyř bran včetně fortny a dvou vodních příkopů. I když pro nedostatek stavebního kamene v okolí je většina staveb zbudována z cihel, město si do dnešních dní zachovalo unikátní ráz hrazeného města. Díky tomu dostalo město Nymburk nabídku stát se členem mezinárodního sdružení hrazených měst, kterou zatím neakceptovalo.

Z Nymburka se v posledních letech stalo město gastronomie.

Nejnavštěvovanějšími turistickými cíli Nymburska jsou:

Dokončením cyklostezky mezi Nymburkem a Poděbrady na obou březích Labe vznikla velmi navštěvovaná 20 km dlouhá trasa. Rozšířila se i nabídka soukromých jednooborových muzeí (motocyklů, vojenské techniky atd.).

Přesvědčili jsme Vás o kráse města Nymburk? Neváhejte a rezervujte si ubytování Nymburk v našem penzionu v centru města ještě dnes! Nebo jen zajděte na dobré víno do nymburské vinotéky.

Sphere
Jsme partnerem věrnostního programu Sphere a po předložení karty s logem Sphere Vám poskytneme slevu.